Leírás
L-arginin az izomépítéshez és a potenciához
Régóta ismert a sportolók körében: az L-arginin aminosav nagyon rövid időn belül érezhető teljesítménynövekedést hoz – nem csak a sportcsarnokban és a fitneszstúdióban, hanem az ágyban is. Mert az L-arginin elősegíti az izomépítést és a zsírégetést, valamint jobb vérkeringést is biztosít. Csökken a szükséges oxigén mennyisége és nő a teljesítményszint. Ha magas a vérnyomása, csökkenthető.
Az L-arginin egy nem esszenciális aminosav. Ez azt jelenti, hogy szervezetünk szükség esetén maga is képes L-arginint termelni. De ez nem mindig működik elegendő mennyiségben.
Különösen extrém feszültségek, fizikai és pszichés stressz idején, betegség után vagy intenzív edzés fázisaiban fordulhat elő, hogy az L-arginin hirtelen hiányt szenved, és ennek következtében teljesítményünk – bárhol is van rá szükség – rohamosan csökken. Ha az L-arginint kifejezetten kívülről viszik be, akkor a teljesítmény növekedése figyelhető meg .
Az Exeteri Egyetemen (UE) végzett placebo-kontrollos, kettős vak vizsgálat során a tudósok azt találták, hogy az L-arginin csaknem 20 százalékkal növelheti a sportteljesítményt, és akár két százalékkal javíthatja a versenyidőt . Ennek érdekében a sportolók három egymást követő napon edzés előtt egy órával 500 ml-es italt fogyasztottak el, amely többek között 6 g L-arginint vagy placebót tartalmazott.
Ennek a teljesítményfokozó hatásnak az az oka, hogy az L-arginin többek között. elősegíti a növekedési hormonok felszabadulását, ami izomépítéshez, de az immunrendszer aktiválásához és (néha) fokozott zsírégetéshez is vezethet. Mivel a férfiak merevedési szövetében az L-argininből nitrogén-monoxid (NO) képződik, ami viszont jobb vérkeringést biztosít, az L-arginin rendszeres bevitele fokozott erekcióhoz vezet. A nitrogén-monoxid egy fontos anyag, amelyet a szervezet L-argininből állít elő. Szabályozza a véráramlást, küzd a káros mikroorganizmusok ellen, és fontos szerepet játszik a sejtkommunikációban is. Ezenkívül a nitrogén-monoxid elősegíti a tápanyagok eloszlását az izomszövetekben, ami az egyik oka annak, hogy a magas NO-szint magasabb teljesítményt eredményez a sportolókban. Ugyanakkor az L-arginin a kollagén, a kötőszövet, a fontos enzimek és hormonok kiindulási anyaga is.
Ha a rákról van szó, az L-arginin kétélű fegyver. Egyrészt a nitrogén-monoxid prekurzora, amelyet a daganatok túlélésük biztosítására használnak fel. A rákos sejtek még saját NO szintázokat is termelnek. Ezek olyan enzimek, amelyek nitrogén-oxidot termelnek az L-argininből .
A rákkutatás ezért azt vizsgálta, hogy az NO-termelés gátlása a rák elleni küzdelem egyik eszköze-e. Ennek a megközelítésnek azonban túl sok mellékhatása volt. Ezután nyilvánvalóvá vált, hogy a rákos daganatok NO-t használhatnak a növekedésükhöz, de a túl sok NO nem tesz jót nekik .
Egy 2021. novemberi tanulmány szerint az L-arginin pontosan emiatt növelheti a sugárterápia hatékonyságát agyi áttétek esetén. 63 beteg közül 31 kapott 10 g L-arginint tartalmazó oldatot egy órával minden besugárzás előtt (összesen 20 besugárzás); 32 beteg kapott placebo készítményt .
Az arginin csoportban az agydaganatok (és az elsődleges daganatok is) 78 százaléka teljesen eltűnt, vagy legalábbis jelentősen csökkent a következő négy év során. A placebo csoportban ez csak 22 százalék volt . Jelentős javulás is nyilvánvaló volt már 6 hónap után.
Az L-arginint akkor „sugárérzékenyítőnek” nevezték, mert úgy tűnik, hogy a daganatot fogékonyabbá teszi a sugárterápiára. Ha túl sok a NO, a daganat már nem képes helyrehozni a sejtjei sugárzás okozta károsodását.
Az L-arginint agydaganatokban is használták, mert gyorsan átjut a vérből az agyba. Nemcsak közvetlenül a NO-túladagolás révén gyengítené a daganatot, hanem közvetve harcolna a rák ellen is, mivel az L-arginin aktivál bizonyos daganatellenes védekező sejteket.
Izolált L-arginin bevétele hagyományos étrend-kiegészítő formájában, pl. B. Nem javasoljuk a 2000 mg L-arginint tartalmazó kapszulákat rák kezelésére. Csak nagyon nagy, 10 g-os mennyiség tűnik hasznosnak. Ezeket azonban nem könnyű tolerálni, és hányingert stb. okozhatnak, ezért az L-arginint csak a terapeutával egyeztetve szabad beépíteni a rákkezelésbe. Forrás:https://www.zentrum-der-gesundheit.de
Javasolt fogyasztás:
Igyon meg naponta 1 x 5 g port vagy 1 x 7 létfontosságú mérőkanálnyit (tartozék) vízzel vagy gyümölcslével elkeverve.