Sokunk problémája,a visszér

Sokunk problémája,a visszér

A visszerek a vénafal meggyengülésének következtében megnagyobbodott vénák. Ellentétben az artériákkal a vénákban nem az érfal izomműködése továbbítja a vért, hanem az passzívan áramlik. Ezt az áramlást a vénák falában található tasakok, a billentyűk segítik.
A vér ugyanis így csak egy irányba tud áramlani, mert ha vissza próbál mozdulni, a billentyűk bezáródnak. Olyan területeken, ahol a vénákra nagyobb nyomás nehezedik, anatómiai, vagy gravitációs okokból, a vénafal képes úgy kitágulni, hogy a billentyű már nem tud teljesen bezáródni. Ekkor a visszaáramló vér tovább képes növelni a nyomást, ami tovább tágítja az eret.A visszerek kialakulása nagy mértékben függ öröklött tényezőktől, így amennyiben a családban már korábban előfordult visszeres megbetegedés, fordítsunk külön gondot a megelőzésre is. A visszeres panaszok tekintetében évről-évre növekedést figyelhetünk meg.Az öregedéssel kötőszöveteink gyengülnek, gondoljunk csak a ráncokra. Ez ugyanúgy érintheti a vénafal kötőszövetének gyengülését is, mely táguláshoz és billentyű elégtelenséghez vezet.Az elhízás szerepe szintén igen nagy, hisz a vérnek nagyobb ellenállás irányába kell áramlani, mely nagyobb nyomást eredményez.Nőknél terhesség, pubertáns és menopausa kapcsán nőhet a visszér kialakulásának kockázata. A terhesség speciálisabb ebből a szempontból, hiszen ott a kismedencei visszaáramlás akadályozott, mely terhet ró a láb vénáira. Ez esetben azonban a szülést követően jelentős javulást is el lehet érni.

1. Dobjuk le a súlyfölösleget! A jelentős túlsúllyal rendelkező beteg nehezebben mozog, kevésbé képes aktív mozgásra. Ezáltal az erek munkáját segítő izompumpa is kevésbé működik, ami visszerek tágulatához, lábdagadáshoz, lábszárvizenyőhöz vezet.Ezek a betegek a visszeres vérpangás miatt trombózisra is sokkal hajlamosabbak, aminek extrém, tragikus következménye akár tüdőembólia is lehet.

A megfelelően összeállított étrend mellett a mozgás is segíthet a súlyfelesleg leadásában. A rendszeres mozgást kezdjük az alapoknál. A visszér program speciális mozgássorozatokat tartalmaz, melyek a súlycsökkentés mellett kifejezett érerősítő elemekkel tarkítottak.

2. Visszér-torna Normál testsúlyú egyének számára is fontos időt szakítani a rendszeres testmozgásra. Minden olyan mozgás, ami az alsó végtagok izmait megmozgatja jó hatású, azaz segíti az erek munkáját, az izmok, kötőszövetek és a bőr vérellátását.

Ülő- és állómunkát végzők esetében is fontos, hogy időnként megmozgassák lábaikat, ezáltal fokozva a vérkeringést, csökkentve az erekben a nyomást. Az elvárt hatás érdekében érdemes követni a speciálisan előírt, személyre szabott mozgásgyakorlatokat.

3. Táplálkozással a visszerek ellen A visszerek elkerüléséhez nélkülözhetetlen nap, mint nap biztosítanunk azokat a tápanyagokat, amelyek segítik az erek állapotának megőrzését.

A keringés javítására és az érfalak erősítésére ajánlott a C- és E vitamin. Fogyasszunk naponta 1-2 adag sötét színű gyümölcsöt vagy zöldséget, például bogyósokat, cseresznyét vagy paradicsomot. Az optimális hatáshoz egyedileg összeállított étrend javasolt.

4. Megelőzés gyógynövényekkel A rendszeres torna és a megfelelő étrend mellett a megelőzés érdekében alkalmazhatunk különböző táplálékkiegészítoket, gyógynövényeket is.